Dzierżoniów
ul. Ks Dzierżonia 51
58-200 Dzierżoniów
Strzelin
ul. Wolności 7
57-100 Strzelin
Back

Jak rozmawiać z dzieckiem, gdy chce się czegoś dowiedzieć?

Kiedy słyszymy nieraz, że dziecko chodzi na dodatkowe zajęcia, ponieważ „Marysia” je tak lubi, jak myślisz co konkretnie ma na myśli i kiedy wiemy, że dziecko uczy się efektywnie?

Otóż zdradzę Ci tą tajemnice, sercem i mózgiem całego zdarzenia, jest nie tylko program czy metoda, ale osoba, która prowadzi dane zajęcia.

Jak zatem zweryfikować daną sytuacje?

Przede wszystkim zadawaj dziecku pytania pełne ciekawości, czyli zamiast „Jak było?” zapytaj „Czy pracował w parze z kolegą?” „Czy był moment, w którym chciał się czymś podzielić z grupą” Jeśli tak, czy to zrobił. „Czy poznał jaką nową grę lub ciekawostkę?”

Zadaj te pytania wieczorem, kiedy już wrócicie do domu albo przy wspólnej kolacji, a potem odczekaj.

Daj dziecku przestrzeń na wyrażenie swoich myśli a będziesz w stanie wtedy zweryfikować, czy opowiadał ci coś pod wpływem emocji czy ta informacja jest prawdziwa.

W związku z tym, czy emocje nam tu pomogą, czy przeszkadzają?

Emocje są również ważne, a więc rozmawiajmy z dziećmi pytając czy czuło się szczęśliwe, czy był moment, w którym było mu przykro, jeśli tak to, dlaczego; co się wydarzyło.

Nie zapominajmy też, że warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pani cię prosi o? Co pani mówi, gdy chce żebyście (wykonali jakąś czynność).

A na koniec wisienka na torcie, jeśli chcesz sprawdzić czy dziecko się dzisiaj czegoś nauczyło i zadajesz pytania, A jak była mąka? A co dzisiaj się nauczyłeś? Hmmm raczej odpowiedzi tu nie dostaniesz:) 

Najlepiej sprawdzi się spryt rodzica, który dobrze wie, jak to zrobić, czyli:

-bierzesz przedmiot do ręki i nazywasz go niepoprawnie i czekasz na reakcje dziecka☺

-mówisz mu, że zapomniałeś, jak był „samolot” po angielsku, czy może ci pomóc ☺

-przygotuj listę słówek np. warzyw, i powiedz ze chciałeś zrobić sałatkę, ale masz angielski przepis i nie wie co to są za warzywa☺

Czy to nie brzmi jak dobra zabawa?:)

A teraz zdradzę Ci największy sekret, u nas w szkole uczymy się w wspaniałej atmosferze za pomocą gier i zabaw, a mózg dziecka potrzebuje podobnych warunków, żeby odtworzyć daną wiedzę, jeśli jeszcze nie jest w pamięci trwałej, więc nie pozostaje nam nic innego jak po prostu się razem pobawić! ☺

Michalina Kawecka
Michalina Kawecka

Ta strona przechowuje pliki cookies na Twoim komputerze. Polityka prywatności